04.- Ako na to -Maľba krajiny AKVAREL ...VODOVKY :)
Aj tu je samozrejme prvá najdôležitejšia vec najprv si jemne ceruzou rozmiestniť kde čo bude. Každá časť obrazu je dôležitá a keby sme začali kreslením trávy trčiacej z mora, na hornom konci výkresu zistíš že ti nielen sopka ale ani dedinka ukrytá v tieni stromov nevydala. Sopka, stromy, domčeky, more... to všetko musí mať svoje miesto skôr ako to začneš kresliť... Treba si urobiť plán, to je to, aby sa nestalo staviteľovi domu že na konci práce zistí že mu garáž a časť obývačky vypálila u susedu alebo v Hrone :) :) :)
Kreslíš jemne pretože vieš že aj DaVinci s Picassom sa občas sekli ale keďže netlačili, vedeli si chybu ľahko opraviť. Keď je všetko ako má byť a tam kde má byť, obtiahneš na výkrese to čo je dôležité obtiahnuť. Všimni si na predlohe že nie všetko je hrubo obtiahnuté. Kraje stromov, hranica mora či domčeky majú svoju čiaru ale obtiahnuť na čierno hranicu bieleho oblaku na svetlej oblohe by asi bola trochu skaza :)
Júúú a papier... :/ určite nepoužívaj na akvarel obyčajný výkres... skúšal som to. Čokoľvek je lepšie ako výkres. Začne ti bodkovatieť a po chvíli máš oblohu pehavú ako líca Pipi-dlhej pančuchy. Ak nič iné, aj obyčajný kancelársky je lepší. Ak ho nalepíš páskou na podložku ani sa pri práci veľmi nezvlní a potom sa pekne vystrie. Skúšal som niektoré skicáre a dopadlo to celkom fajn. Treba kúpiť a skúsiť :) ak nebude dobrý na vodovky, bude dobrý na akryl alebo na kresbu farbičkami.
Pri vodovkách alebo Akvarelkách je veľmi veľmi dôležité že to NIEJE tempera :)
V podstate nemaľuješ farbou ale farebnou vodou. Ten vrchnáčik na farbách nieje na to aby chránil farby pred prachom. Je to paleta na ktorej si môžeš namiešať takú farbu akú práve potrebuješ. Modrá je napríklad väčšinou vo vodovkách len jedna ale dať na dennú oblohu okolo slnka práve túto rovno štetcom z kolieska farby, tak máme z dennej oblohy nočnú :) Na to tu máme vodu :) Viac vody, rovná sa svetlejšia farba.
Tak isto ako pri Akrylkách či tempere aj tu platí že štetec nepotrebuje veľa farby. Ak máš štetec na prasknutie napitý farbou tak maľovať detaily by bolo ako tlačiť motykou niť do očka ihly.
Pri maľbe platí že všetko má čas a obrázok stmavujeme postupne. Kým jedna časť obrázku schne môžeme maľovať inú. Je tu jedna finta. Fén :) ak sa ti nechce čakať, prefénuj si výkres a môžeš pokračovať.
Nemaj mokré dve rozličné plochy vedľa seba :) O čo ide? Predstav si že vymaľuješ trávu a hneď na to sa pustíš do oblohy, ktorá s trávou susedí. Asi vieš čo sa stane... kalamita... farby sa zmiešajú.
Ďalšia vec ktorá pri vodovkách platí je že tmavé detaily robíme až keď je urobená farebná plocha kde majú byť. Ak by som trávu alebo tie pne stromov urobil najprv a potom pretieral okolie detaily sa mi pokazia.
Obrázok by bol skoro hotový ale niečo ešte chýba.
Tak isto ako pri Japonskom portréte aj tu v krajine je dôležitá čiara... linka. Guma a ceruzka ti pomôžu dať preč tie čiary ktoré tam byť nemusia, a zvýrazniť tie linky, ktoré sú pre obrázok dôležité. Áno samozrejme, keby ste maľovali skutočnú krajinu, v nej by ste asi čiernu čiaru na konci mora či stromu nenašli ale v prípade štúdie týchto tiel Japonských autorov je čiara dôležitá.
ááááááá ešte že na čo nám je pri vodovkách biela? ... určite nie na to ako v temperách či akrylkách.
Tam ak chceme svetlejšiu modrú dáte do nej bielu ale tu pri vodovkách na to predsa máme vodu... Chcem svetlejšiu modrú? Dám viac vody. Pri vodovkách nám biela slúži napríklad ako záchrana svetlých detailov. Ak by som robil nočnú oblohu tak obchádzať tou tmavou farbou všetky svetlé miesta kde majú byť hviezdy by bolo "naprášky"... Urobím tmavú oblohu a keď je suchá stačí trochu bielej a žltej a máme hviezd koľko chceme. V našom prípade som použil bielu na to aby som zvýraznil svetlosť niektorých miest na vzdialenej pláži a vody v mlákach
...a nakoniec to je :) :) :)