Choď na obsah Choď na menu
 


11.- Renesancia

Na úvod...

 

Ak si nalistuješ kapitolku o starovekom Ríme a trošku si ju čekneš, dozvieš sa že Rímska civilizácia a v samej podstate aj umenie ako také čerpali zo všetkého dobrého čo sa v starovekom svete zjavilo. Dalo by sa povedať že to bol vrchol staroveku, pretože od každej predchádzajúcej civilizácie v Stredomorí prevzali a zdokonalili všetko čo sa dalo. V prvom rade boli priamymi nasledovníkmi kultúry, ktorá rozkvitla v Grécku a už tá bola sama o sebe zázrakom. Z kapitolky o Románskom umení sa dozvieš že to v mnohom prezmenu čerpalo z antického Ríma a že práve preto sa volá Románske. Ďalej už vieš že nasledovalo umenie Gotické, ktoré vzniklo vo Francúzsku a na pár storočí ovládlo celú Európu.

 

Medzi tým prešlo v prúde času tisíc rokov a mnohé z čias Ríma ostalo vekmi zabudnuté. Nie však navždy...

 

ZNOVUZRODENIE

 

...to je to najdôležitejšie slovo tejto kapitolky. Slovo „Renesancia“ znamená ZNOVUZRODENIE. Veľmi zjednodušene sa dá povedať že umenie Renesancie je znovuobjavovanie a doslova oživenie umenia antického sveta. Nešlo ale o to že by Gotiku zavrhli. Za tisíc rokov Románskeho a Gotického umenia (475-1400) ľudia objavili úžasné veci o akých sa Rimanom ani nesnívalo. Z kapitolky o Gotickom umení vieš, že vďaka matematike a fyzike dokázali postaviť katedrály tak obrovské že človek nikdy nič tak odvážne a veľkolepé nepostavil. Renesancia teda v mnohom nadviazala na umenie Gotiky no v mnohom začala čím ďalej tým viac čerpať aj z umenia antického Ríma.

01.jpg

02.jpg

Mesto Rím so svojimi pamiatkami z dávneho sveta už nebol „kameňolom“, kde si každý kto chcel nalámal z Kolosea kamenné kvádre na vlastný dom či palác. Objavil sa záujem ľudí spoznať ten dávny svet po ktorom v Taliansku ostalo tak veľa pamiatok. Začali sa robiť vykopávky. Ľudia objavili POMPEJE, nachádzali sochy z dávnych čias, ktoré boli ako živé a pokúšali sa naučiť to zvláštne umenie, v ktorom umelec tak dokonale poznal ľudské telo že ho vedel z mramoru vytesať presne do posledného svalu či záhybu látky na šatách.

03.jpg

 

 

ČLOVEK

 

Práve v sochárstve Renesancie veľmi vidno záujem vtedajšieho tvorcu o dávny svet Antiky. Na jednej strane začali sochári tvoriť kópie antických diel a aj vlastné diela inšpirované dejinami starovekého Ríma či bájami o antických bohoch. Na druhej strane sa ale zároveň renesančný umelec začal omnoho viac zaujímať o telo človeka. Už nešlo len o vyjadrenie myšlienky či posolstva cez dielo a socha už nemusela byť len súčasťou chrámu.

5.jpg

 

Socha sa stala ŠTÚDIOU ľudského tela. Sochár už netvoril len sochu. Sochár študoval, doslova skúmal ľudské telo a do svojho diela dal ďaleko viac ako sochár z obdobia Gotiky. Gotický sochár bol remeselne na vysokej úrovni. Vedel pracovať s drevom či kameňom, vedel nádherne vytvoriž drapériu (látku odevu) tak že pôsobila ako skutočná látka, vedel pracovať s farbou tak, že socha vtedajšiemu človeku skutočne pripadala ako živá. Gotický sochár ale nevedel dať soche život. Nepoznal ľudské telo a tak jeho socha pôsobila strnule.

06.jpg

 

Renesančný sochár bol ale niečo TOTÁLNE iné. Dalo by sa povedať že bol viac vedec než umelec pretože pri práci už nešlo len o to aby „vyrobil sochu“. Snažil sa dokonale spoznať ľudské telo, ako funguje, ako fungujú svaly pri pohybe či v pokoji, ako sa správajú svaly tváre pri rôznych pocitoch človeka. Každý sval na jeho diele mal svoje miesto pretože aj na ľudskom tele má všetko svoje miesto a to čo vidno na povrchu má svoje súvislosti dnu.

images.jpg

Mimochodom práve v období Renesancie sa aj medicína pohla o stámíľové kroky dopredu. Choroby už neboli len záhadou na ktorú niet pomoci.

Ľudia znovuobjavili ako „fungujú“ ľudia.

 

Leonardo da Vinci (1452-1519)

 

Toto je človek, čo sa narodil do správnej doby. Mimochodom narodil sa v dedinke Vinci, preto tá prípona za menom :) nieje to jeho priezvisko v dnešnom ponímaní. Niečo ako náš Majster Pavol z Levoče. Kebyže tu hovoríme taliansky volali by sme ho Paolo da Levoca :)

07.jpg

Leonardo je skutočný umelec Renesancie. Vedec, ktorý sa snaží pochopiť svet okolo seba. Skúma ho a snaží sa objaviť ako fungujú veci okolo nás ale aj v nás. Zaujímal sa o techniku... v podstate vymyslel tank, vrtuľník, lietadlo no keďže jeho objavy prišli v čase keď ešte ľudia nepoznali materiály z ktorých to zostrojiť, ostal len pri experimentoch. Mnohé jeho vynálezy ale fungovali. Zdokonalil napríklad čerpadlo na vodu.

09.jpg

10.jpg

11.jpg

 

Zaujímal sa o anatómiu človeka, obrovským dielom prispel k pokroku v medicíne a rovnako veľmi posunul poznanie ľudí v astronómii (fungovanie vesmíru)

08.jpg

12.jpg

Nuž a jeho diela, ktoré musíš poznať?

 

No v prvom rade Mona Lisa (1506) Obraz ktorý myslím pozná úúúplne každý. Jej úsmev je legendárny. Pozeráš sa jej do očí a máč pocit že nielen má úsmev, ale akoby sa usmievala viac. :) Skús si to... Ono v podstate ...veda. Leonardo dokonale poznal fungovanie svalov tváre a namaľoval portrét kde zachytil ten mikromoment pohybu medzi pokojom a úsmevom.

14.jpg

 

"Vitruvian"  je v podstate štúdiou ľudského tela. Podobných vytvoril tisíce no tu svoje poznatky zlial do jedného výjavu. Pre talianov je to tak významná vec že sa dokonca dostala na súčasnú taliansku jednoeurovku :) 

13.jpg

 

Posledná večera (1498) Výjav nástennej maľby na ktorom je Ježiš so svojimi učeníkmi.

18.jpg

Madona v skalách... Ak si všimneš čo má spoločné s portrétom Mony Lisy práve sa stávaš odborníkom na maliarsku tvorbu da Vinciho. Jeho portréty majú veľmi podobné črty a rovnako veľmi rád používal v pozadí zvláštnu skalnatú ponurú krajinu aby zvýraznil svetlosť toho čo je vpredu.

download.jpg

 

 

 

 

Michelangelo Buonarroti (1475-1564)

 

...Sochár, maliar, architekt, básnik ... a vedec podobne ako Leonardo. Rovnako aj u neho hral veľkú rolu v tvorbe EXPERIMENT, skúmanie no a samozrejme renesančný záujem o človeka.

download.jpg

Čo z jeho rúk určite poznať?

Socha Dávida vo Florencii (1504), ktorá bola skôr geniálnou štúdiou dokonalého ľudského tela, než zachytením biblickej postavy.

19.jpg

PIETA (1500) -zobrazenie Márie držiacej mŕtve telo Ježiša po tom ako ho zložili z kríža. Tu vidno aký bol génius. Dokonalé zachytenie každého detajlu na tele Ježiša, kde v každom svale vidno ochabnutosť Ježišovho tela, smútok a zároveň odovzdanosť a pokoj v tvári Márie a viac než dokonalé zobrazenie látky na ktorej vidno že pod ňou je skutočná postava. Si predstav že to vytesal z mramoru... takú vec.

20.jpg

 

Maľby v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne (1509-1541) Najprv si všimni ako dlho to robil... čeče. Samozrejme že nie nepretržite. Prvou časťou bol strop (1509-1512) kde nájdeš výjavy z celej Biblie a neskôr (1535-1541) vytvoril výjav z posledného súdu. Myslím že nieje veľmi odvážne povedať že je to jedna z najväčších malieb aké kedy do tých čias vytvoril človek.

15.jpg

16.jpg

 

Bazilika Sv.Petra vo Vatikáne -tá sa teda stavala celé stáročia a architektov pri jej výstavbe sa vystriedalo viacero. Michelangelo ale bol autorom toho najdôležitejšieho. Priečelie, kríženie lodí chrámu a predovšetkým kupola chrámu, do tých čias najväčšia a najvyššie položená na svete.

21.jpg

download.jpg

 

Sandro Botticelli (1445-1510)

 

venujúci sa maľbe rovnako ako iní majstri tej doby pôsobil v talianskom meste Florencia. Vytvoril si rovnako ako Michelangelo a Leonardo da Vinci svoj vlastný štýl vďaka ktorému jeho postavy a tváre veľmi ľahko spoznáš. Rovnako aj on sa s veľkým zaujatím venoval vernosti zobrazenia človeka. Vo svojej tvorbe často čerpal z Antických bájí o bohoch a hrdinoch. Najznámejším dielom je obraz ZRODENIE VENUŠE.

download.jpg

 

Okrem toho skúmal ako mnohí iní majstri maľby tej doby aj PERSPEKTÍVU (to je tá majstrovská finta vďaka ktorej pôsobí namaľovaný dom akoby bol naozaj trojrozmerný) Na svojich maľbách často ukazoval akým majstrom v jej zachytení je.

download.jpg

 

 

Renesančný zázrak v meste

FLORENCIA

 

...ACH... to by teda bolo na osobytnú kapitolku. Bolo to mesto v ktorom to celé s Renesanciou v podstate začalo. Bolo to svojho času jedno z najbohatších miest svetaNie mesto Rím ale Florencia bola tá, ktorá bola rodiskom mnohých veľkých tvorcov tej doby a pôsobiskom umelcov z celej európy. V galérii UFFIZI nájdeš najvýznamnejšie diela sochárov a maliarov. Na námestí pred radnicou uvidíš Michelangelovu socha Dávida a všade kam sa pozrieš uvidíš úžasné a veľkolepé stavby. Na nich v podstate vidno čo znamená Renesancia v architektúre.

 

Chrám Santa Maria del fiore je doslova klenotom Renesancie. Stavba začala už v roku 1296... teda ešte v období Gotiky a dokonca pozorné oko nájde ešte aj prvky, ktoré patria do umenia románskeho.

download.jpg

Renesancia ale bola doba kedy sa na stavbe odiali najprelomovejšie časti. Kupola napríklad bola svojho času tretia najväčšia na svete. Mimochodom chrám ako taký bol dokončený až v roku 1887, kedy dokončili priečelie chrámu (to je tá megapompézna stena v predu)

 

download.jpg